آلمان

GERMANY (D)

نام رسمی:

جمهوری فدرال آلمان

پایتخت:

برلین (3،388،434 نفر در سال 2002)

تاریخ استقلال:

تاریخ وحدت دو آلمان در 1990/10/3

مساحت:

357،022 کلیومتر مربع (شصت و یکمین کشور جهان)

نژاد :

آلمانی 88/2%، ترک 3/4%، ایتالیایی 1%، یونانی 0/7%، بقیه 6/7%

دین :

پروتستان 35/6%، کاتولیک 33/5%، مسلمان 4/4%، بقیه 26/5%

زبان:

آلمانی (زبان رسمی)

واحد پول:

یورو= 100 سنت، یک یورو= 10975 ریال

شهرهای مهم:

هامبورگ، مونشن (مونیخ)، کلن، فرانکفورت، اسن

 

آلمان      GERMANY

دیدار از بستگان: درخواست روادید باید شخصاً ارایه شود. رسیدگی به درخواست روادید به­طور معمول 16 روز به طول می­انجامد. دو نسخه فرم پر شده، 2 قطعه عکس جدید، گذرنامه با مدت  اعتبار کافی (حداقل 3 ماه پیش از تاریخ در نظر گرفته شده برای برگشت از آلمان)، شناسنامه، گذرنامه و شناسنامه همسر، همین­طور فتوکپی صفحۀ دوم و سوم گذرنامۀ متقاضی، اصل و فتوکپی دعوتنامه (تعهد تقبل مخارج) براساس بند 84 قانون اتباع بیگانه توسط شخص دعوت­کننده در آلمان و مدرک وضعیت اقامت وی.

مدارکی در مورد نحوۀ تقبل مخارج در مدت اقامت (فیش حقوق دعوت کننده و غیره)

مدارکی در مورد داشتن وابستگی در ایران (سند خانه یا زمین، گواهی کار و درآمد و غیره) اصل و فتوکپی، بیمه مسافرتی و برای تمام مدت اقامت (اصل و فتوکپی آن)

اشتغال به کار: رسیدگی به درخواست روادید به طور معمول 2 تا 3 ماه به طور می­انجامد.

مدارک: 3 نسخه فرم پر شده درخواست روادید، 3 قطعه عکس جدید، گذرنامۀ معتبر، شناسنامه، گذرنامه و شناسنامۀ همسر و فتوکپی صفحه دوم و سوم گذرنامۀ متقاضی، اصل و فتوکپی مدارک مربوط به رابطه کاری (قرارداد کار و غیره)، گواهی اشتغال به کار یا سابقه شغلی در ایران.

تحصیلی: رسیدگی به درخواست روادید به طور معمول 2 تا 3 ماه به طول می­انجامد.

مدارک: 3 نسخه فرم پر شده، 3 قطعه عکس جدید، گذرنامه با مدت اعتبار کافی، گذرنامه و شناسنامه همسر، فتوکپی صفحه دوم و سوم گذرنامه متقاضی.

تعهدنامه مالی براساس بند 84 قانون اتباع بیگانه (اصل و فتوکپی) از طرف تعهدکننده در آلمان به انضمام گواهی وضعیت اقامت وی در آلمان، گواهی در مورد تأمین مالی هزینه تحصیلی مانند فیش حقوق تعهدکننده و یا مدارک درآمد شخص متقاضی، اصل و فتوکپی از پذیرش و یا تأیید دریافت درخواست پذیرش از یک دانشگاه یا مدرسه عالی در آلمان، مدارکی در مورد سابقۀ شغلی متقاضی در ایران، اصل آخرین مدرک دبیرستانی یا دانشگاهی در ایران.

پیوستن به خانواده: رسیدگی به صدور روادید 2 تا 3 ماه به طول می­انجامد.

مدارک: 3 نسخه فرم پر شده، 3 قطعه عکس جدید از هر یک از متقاضیان، گذرنامه با مدت اعتبار کافی (حداقل بیش از 6 ماه اعتبار از تاریخ درخواست روادید)، شناسنامه، فتوکپی صفحه دوم تا پنجم گذرنامه متقاضی، مدرک در مورد وضعیت اقامت بستگان در آلمان، اصل و ترجه رسمی تأیید شده (از طرف سفارت) سند ازدواج به همراه یک فتوکپی از ترجمه آن.

در مورد فرزندان حاصل از ازدواج­های قبلی، اصل حکم طلاق و یا مدرک حضانت به همراه ترجمه تأیید شده و یک فتوکپی از آن.

بازرگانی: رسیدگی به درخواست روادید به طور معمول 16 روز به طول می­انجامد.

مدارک: دو نسخه فرم، 2 قطعه عکس جدید.

گذرنامه با مدت اعتبار کافی (حداقل 3 ماه پیش از تاریخ در نظر گرفته شده برای بازگشت از آلمان) و شناسنامه، گذرنامه و شناسنامه همسر، همین­طور فتوکپی صفحه دوم و سوم گذرنامۀ متقاضی، دعوتنامه از طرف یک شرکت مقیم در آلمان و در صورت عدم تقبل مخارج از جانب شرکت دعوت­کننده، ارایه بیمۀ مسافرتی (اصل و فتوکپی) و همچنین مدارک چگونگی تأمین مخارج در مدت اقامت الزامی است. مدارکی در مورد رابطۀ بازرگانی با شرکت دعوت­کننده در آلمان (بارنامه، قرارداد، مکاتبات بازرگانی و  غیره) مدارکی در مورد فعالیت­های شغلی در ایران (پروانه کسب، کارت بازرگانی، پروانه تولید، گواهی کار، دفترچۀ بیمه درمانی و روزنامۀ رسمی و غیره) در مورد کارمندان شرکت­ها علاوه بر مدارک مذکور معرفی­نامۀ رسمی از طرف کارفرما مبنی بر اعزام متقاضی به آلمان، مدارکی در مورد داشتن وابستگی در ایران.

نمایشگاهی: رسیدگی به درخواست روادید به طور معمول 16 روز به طول می­انجامد.

مدارک: دو نسخه فرم پر شده، 2 قطعه عکس جدید، گذرنامه، شناسنامه، گذرنامه و شناسنامه همسر، همین­طور فتوکپی صفحه دوم و سوم گذرنامۀ متقاضی، مدارکی در مورد فعالیت­های شغلی در ایران (پروانه کسب، کارت بازرگانی، پروانه تولید، گواهی کار و درآمد، دفترچۀ بیمه درمانی، روزنامۀ رسمی و غیره) در مورد کارمندان شرکت­ها علاوه بر مدارک مذکور، معرفی­نامۀ رسمی از طرف کارفرما مبنی بر اعزام متقاضی به آلمان اصل بیمه بیماری، مسافرتی و فتوکپی آن، مدارکی در مورد داشتن وابستگی در ایران، سند خانه یا زمین و غیره.

بلیت هواپیما و یا رزرواسیون آن مدارکی دال بر چگونگی تأمین مخارج اقامت در آلمان.

ترانزیت: رسیدگی به درخواست روادید به طور معمول 2 تا 3 ماه به طول می­انجامد.

مدارک: دو نسخه فرم پر شده، 2 قطعه عکس جدید، گذرنامه، کپی روادید در گذرنامه و یا اجازۀ اقامت کشور مقصد مانند گرین کارت (اصل و کپی)، بلیت و یا رزرواسیون آن.

دارندگان روادید ترانزیت فرودگاه اجازۀ ترک سالن ترانزیت بین­المللی را ندارند. اگر شما قصد یک اقامت کوتاه در آلمان را دارید، باید درخواست روادید جهانگردی نمایید.

معالجه: رسیدگی به درخواست روادید به طور معمول 16 روز به طول می­انجامد.

مدارک: دو نسخه فرم پر شده، دو قطعه عکس جدید، گذرنامه، شناسنامه، نام بیمارستان و یا پزشک معالج در آلمان شامل تعیین وقت، طول مدت درمان و همچنین برآورد هزینه معالجه مدارکی دال بر تأمین هزینۀ معالجه در آلمان (ضمانت­نامه تقبل هزینه از طرف شخصی که در آلمان مقیم است، گواهی دریافت ارز بیماری و غیره)

برای صدور روادید بایستی لزوم معالجه در آلمان اثبات شده باشد (موافقت­نامۀ شورای پزشکی و  غیره)

به جز مدارک مذکور در موارد خاص ممکن است سفارت خواستار ارایه مدارک دیگری نیز بشود. لطفاً توجه شود که ارایه مدارک درخواستی برای بررسی تقاضای روادید شما الزامی است. پس حق ادعای صدور روادید حتی با ارایه کلیه مدارک وجود ندارد.

روزهای کاری: یکشنبه تا پنجشنبه

نشانی: خیابان فردوسی، پلاک 324

تلفن: 3390376، 2-33932201، 4-33114111

نمابر: 33119883- 33908474

 

+ نوشته شده توسط ویزای شینگن و وقت سفارت در چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ و ساعت 15:51 |